Přeskočit obsah

MySQL vs. MariaDB

Databáze MySQL je v dnešní době vnímána jako standard mezi datovými úložišti webových aplikací. MySQL, vyvíjená od roku 1995 pod hlavičkou společnosti MySQL AB, byla roku 1998 odprodána společnosti Sun Microsystems.

Od zakoupení projektu MySQL společností Sun Microsystems (později samotnou zakoupenou společností Oracle) dochází ke zpomalení vývoje, dlouhému čekání na opravy chyb a nekvalitní dokumentaci, přičemž i budoucnost dalšího vývoje je nejistá, jelikož MySQL představuje interní konkurenci pro Oracle Database.

Původní vývojáři stojící za MySQL založili odvozený projekt (fork) s názvem MariaDB, na jehož vývoji se podílí komunita a vývojáři z velkých firem. Zároveň do sebe zahrnuje další vylepšení z dalšího forku MySQL, Percona Serveru. Opravy chyb jsou zveřejňovány rychle a transparentně.

Tato databáze je plně binárně kompatibilní s MySQL, vedle přidaných funkcí je dle výkonnostních testů i rychlejší. Na MariaDB migrovaly své databázové servery projekty jako Wikipedia, RedHat či Google, který zároveň do jejího vývoje i aktivně přispívá.

S MariaDB verze 10 se rozdíl v rychlosti vývoje oproti MySQL ještě zvýšil. Byly představeny plně zpětně kompatibilní nové storage enginy, Aria jako náhrady MyISAM s důrazem na prevenci poškození tabulek při pádu databáze a XtraDB jako náhrada InnoDB s důrazem na vyšší rychlost, převzatý z projektu Percona Server. Dále byly uvedena podpora NoSQL enginu Cassandra, nová technologie replikace Galera Cluster, šifrování a uživatelské role (obdobně jako u PostgreSQL).

MariaDB také nemá dvojí licencování jako MySQL. V MariaDB jsou dostupné funkce, které jsou v MySQL pouze v její komerční verzi.

Další informace je možné nalézt na oficiálním webu:
https://mariadb.com/kb/en/mariadb/what-is-mariadb-101/

Nasazení MariaDB namísto MySQL je vhodné zejména u velkých, náročných projektů s důrazem na optimalizaci výkonu.